شرایط به کاربردن حق حبس برای زوجه +مشاوره تلفنی

شرایط به کاربردن حق حبس برای زوجه +مشاوره تلفنی

حق حبس زوجه:ازدواج باعث ایجاد حق و حقوقی برای طرفین می شود که یکی از آنها مهریه می باشد .

زن میتواند پس از ایجاد عقد نکاح مهری را که برای او مشخص شده را از شوهر مطالبه کند و در صورتی که مرد حاضربه پرداخت مهریه وی نشود زن میتواند تمکین نکند تا زمانی که مهریه اش را به طور کامل دریافت کند .

چنانچه در این حیطه نیاز به وکیل متخصص میباشید فرم زیر را تکمیل تا ظرف پنج دقیقه تلفن وکیل متخصص در شهر شما برایتان پیامک میگردد تا با ایشان تلفنی و حضوری صحبت داشته باشید 

  • لطفا فیلد را به زبان انگلیسی پر کنید،سیستم فارسی تایپ می کند.

حق حبس از جمله عقودی است که ابتدای ازدواج برای زوجه ایجاد حق میکند ولی شرایطی دارد که در این مقاله به تفضیل به ان پرداخته می شود.

تعریف حق حبس:

حق حبس به این معناست که زن از انجام وظایف زناشویی خود خودداری کند تا زمانی که مرد مهریه اش را پرداخت نماید.

مطابق ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی :

زن می تواند تا مهریه به او تسلیم نشده از ایفاء وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند مشروط بر اینکه مهر او حال باشد و این امتناع مسقط حق نفقه نخواهد بود .حق حبس یکی از موضوعات مهم خانواده و از تبعات ازدواج است.

چنانچه مهریه تقسیط شده باشد آیا زن ملزم به تمکین خواهد بود؟

در صورتی که مهریه زن از طریق دادگاه تقسیط شده باشدو زوج در حال پرداخت اقساط باشد زمانی که کل مهریه پرداخت نشده باشد زوجه میتواند از حق حبس خود استفاده کند.

شرایطی که زوجه می تواند از حق حبس استفاده کند:

۱-مهریه حال باشد یعنی شرطی برای پرداخت مهریه تعیین نشده باشد.

۲-زوجه باکره باشد به این معنا که قبل از استفاده از حق حبس زوجه اقدام به وظایف زناشویی نکرده باشد.

درصورتی که زوج معسر باشد آیا اعسار وی تاثیری بر حق حبس دارد؟

اعسار شوهر حق حبس را از بین نمی برد هر چند که مرد توانایی پرداخت مهریه را نداشته باشد و این معسر بودن هیچ ارتباطی با حق حبس ندارد و زوجه می تواند تا زمان پرداخت کامل مهریه از حق حبس خود استفاده کن

امتیازاتی که حق حبس برای زوجه دارد:

۱-زوجه مستحق دریافت نفقه می باشد.

۲-شوهر به هیچ عنوان نمی تواند زن را به تمکین خاص مجبور کرد.

۳-زوجه می تواند تا زمانی که مهریه اش را کامل پرداخت شود از حق حبس استفاده کند.

۴-در صورتی که مرد نفقه زن را پرداخت نکند وی می تواند شکایت کیفری نماید.

در ماده ۶۴۲قانون مجازات اسلامی اینگونه آمده است که :

هر کس با داشتن استطاعت مالی نفقه زن خود را در صورتی که تمکین کند ندهد دادگاه وی را به حبس از سه ماه و یک روز تا پنج ماه محکوم خواهد نمود.

مواردی که حق حبس زن ساقط میشود:

۱-در صورتی که موعدی برای پرداخت مهریه بین زوجین مشخص شده باشد مثلا شرط شود که مهریه زوجه بعد از سه سال به وی پرداخت شود. در این حالت زن حق حبس ندارد.

۲-چنانچه زن قبل از استفاده از حق حبس تمکین خاص در برابر شوهرش انجام دهد و زناشویی را قبول کند. حق حبس تنها در صورتی که زوجه باکره باشد قابل استفاده می باشد.

اگر زنی از حق حبس استفاده کند و شوهر مهریه و نفقه وی را پرداخت نماید (در حال پرداخت اقساط باشد) و دادگاه به زوج اجازه ازدواج بدهد آیا زن می تواند تقاضای طلاق بدهد؟

در صورتی که دادگاه به مرد اجازه ازدواج بدهد زوجه نمی تواند از حق طلاق استفاده کند و تنها در صورتی میتواند درخواست طلاق بدهد که الباقی مهریه و نفقه خود را بذل نماید و کراهت و عسر و حرج خود را به دادگاه اعلام نماید.

موسسه حقوقی راه امید با معرفی بهترین وکیل حق حبس زوجه و وکیل خانواده گامی بلند را در جهت پشتیبانی و حفظ حقوق شما عزیزان برداشته است در صورت نیاز به وکیل خانواده تنها کافی است فرم مربوط به درخواست وکیل را پر نمائید تا آدرس و شماره تلفن بهترین وکیل مورد نظر در استانتان در عرض کمتر از ۵ دقیقه به شما پیامک شود.

امتیاز ما
امتیاز شما
[مجموع: ۰ میانگین امتیازات: ۰]
مشاوره اینترنتی با بهترین وکیل خانوادهمشاوره تلفنی با بهترین وکیل خانوادهمعرفی بهترین وکیل استرداد جهیزیهمعرفی بهترین وکیل تغییر جنسیتمعرفی بهترین وکیل حضانت فرزندانمعرفی بهترین وکیل خانوادهمعرفی بهترین وکیل خانواده در ارومیهمعرفی بهترین وکیل خانواده در اصفهانمعرفی بهترین وکیل خانواده در بجنوردمعرفی بهترین وکیل خانواده در تبریزمعرفی بهترین وکیل خانواده در تهرانمعرفی بهترین وکیل خانواده در رشتمعرفی بهترین وکیل خانواده در ساریمعرفی بهترین وکیل خانواده در سمنانمعرفی بهترین وکیل خانواده در شیرازمعرفی بهترین وکیل خانواده در قممعرفی بهترین وکیل خانواده در کرجمعرفی بهترین وکیل خانواده در کرمانمعرفی بهترین وکیل خانواده در گرگانمعرفی بهترین وکیل خانواده در مشهدمعرفی بهترین وکیل خانواده در یزدمعرفی بهترین وکیل طلاقمعرفی بهترین وکیل طلاق از طرف زنپمعرفی بهترین وکیل طلاق توافقیمعرفی بهترین وکیل فسخ نکاحمعرفی بهترین وکیل مهریه و نفقه
نظرات (0)
Add Comment