آیا نفقه به زنان شاغل هم تعلق می گیرد؟

چنانچه در این حیطه نیاز به وکیل متخصص میباشید با شماره ذیل تماس حاصل فرمایید .

09xxxxxxxxx ( مشاهده شماره اینجا را کلیک کنید ).

آیا نفقه به زنان شاغل هم تعلق می گیرد؟

 موسسه حقوقی بین المللی بهروش راه امید با داشتن وکلای متخصص در موضوعات مختلف و با تخصوصی کردن پرونده های حقوقی ،کیفری و خوانده سعی در هر چه بهتر و سریع تر انجام دادن کار حقوقی شما عزیزان را دارد.

 

فهرست مطالب

آدرس:
قاسم اباد – بلوار شاهد -شاهد ۳۳ – برج ایلما – طبقه چهارم – واحد ۴۰۱
موسسه حقوقی بین المللی راه امید
 
حسن ما در تخصصی بودن ماست
 
 
برخی بر این باورند که در جامعه کنونی و به جهت اشتغال طیف گسترده‌ای از بانوان این سرزمین، مقررات مربوط به
نفقه نیز دستخوش تغییر شده و عرف زنان شاغل را مستحق نفقه نمی‌داند.
نخست این است که بر طبق ماده ۱۱۰۲ قانون مدنی همین که عقد نکاح به صورت صحیح واقع شد ،
روابط زوجیت بین طرفین موجود و حقوق و تکالیف زوجین شامل: مهریه ، نفقه، حسن برخورد و
معاشرت و تمکین، در مقابل یکدیگر برقرار می‌شود. و هم چنین بر طبق ماده ۱۱۰۶ همان قانون،
در عقد و نکاح دایم نفقه زوجه برعهده زوج می‌باشد. صرف برقرارشدن رابطه زوجیت زوج را
مکلف به پرداخت نفقه می‌کند و در این خصوص تمکین شرط استحقاق زن نسبت به نفقه نمی باشد .
ولی در حالتی که زوجه از تمکین خوداری کند و به عبارتی دیگر ناشزه به حساب می آید و حق او بر
نفقه، معلق بر تمکین می باشد . و در نتیجه هرموقع به تشدید اساس و مبانی خانواده و حسن برخورد
با همسر اهتمام بورزد، نفقه زوجه دوباره برقرار خواهد شد.
آیا-نفقه-به-زنان-شاغل-هم-تعلق-می-گیرد؟
نفقه به طور قانونی عبارت است از تمام نیاز‌های معارف و مناسب با وضعیت زوجه شامل : مسکن،
پوشاک، خوراک ، اسباب واثاثیه منزل، تمام هزینه‌های درمانی و بهداشتی و خدمتکار در صورت
عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض. در واقع تمام مایحتاج زندگی زوجه در محدوده پذیرفته
شده عرف و مناسب با شان و شون زن، توسط مرد تحت عنوان نفقه باید پرداخت شود. و البته
بعضی از هزینه‌ها مثل هزینه عمل جراحی‌های زیبایی و کلاس‌های آموزشی نه ولی نه چندان
ضروری از موضوع نفقه خارج می باشد و زوج بابت عدم تادیه چنین هزینه هایی مستنکف

مشاوره تلفنی و معرفی وکیل متخصص نفقه اینجا کلیک کنید

از پرداخت نفقه شناخته نخواهد شد. ملاک میزان پرداخت نفقه شان و شون وضعیت زندگی زن
می‌باشد و همچنین ملائت و توانایی مرد و یا وضعیت خانواده پدری زن ملاک عمل برای تعیین میزان نفقه نیست.
از آنجا که بر طبق قانون و شرع خانم ها ممنوع از اشتغال نیستند و تمام درآمدهای ایشان مختص
به خود بوده و تکلیفی به پرداخت هزینه‌های زندگی مشترک ندارند، و از طرف دیگر بر طبق ماده
۱۱۰۶ قانون مدنی که به طور مطلق همه خانم های در عقد دائم را مشمول حکم عام نفقه قرارداده
است و در خصوص این مطلب در هیچ جایی قایل به تفکیک و یا تخصیص نشده است، و به طور
کلی می‌توان گفت که قطع به یقین خانم های شاغل همچنان مثل زنان خانه دار مستحق نفقه می‌باشند
امتیاز ما
امتیاز شما
[مجموع: ۲ میانگین امتیازات: ۵]

در خواست مشاوره تلفنی رایگان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما