تقسیم ارث بعد از مرگ ـ وکیل ارث

 

تقسیم ارث بعد از مرگ ـ وکیل ارث

اصل این است که زنده از مرده ارث می برد . پس وارث باید هنگام مرگ مورث خود زنده باشد . حال اگر تاریخ فوت این دو نفر معلوم نبود : قاعده این است که هیچ کدام از هم ارث نمی برند.
اما این قاعده دو استثنا دارد :
۱- هدم یا زیر آوارماندن
۲- غرق شدن
در موارد فوق از هم ارث می برند .
همچنین بر اساس نظر فقهای معاصر ، علمای حقوق و اداره حقوقی قوه قضاییه ، تصادفات رانندگی ، هواپیما ، قطار ،
انفجار و بمباران مشمول “هدم ” بوده فلذا از هم ارث می برند .
در یک حادثه رانندگی پدر و مادر و فرزند هر سه با هم فوت می کنند.
پزشکی قانونی فوت پدر و پسر را در یک زمان واحد و فوت مادرشان را بعد از این دونفر اعلام می کند .

 

چنانچه در این حیطه نیاز به وکیل متخصص میباشید فرم زیر را تکمیل تا ظرف پنج دقیقه تلفن وکیل متخصص در شهر شما برایتان پیامک میگردد تا با ایشان تلفنی و حضوری صحبت داشته باشید 

  • با پر کردن این فرم ظرف 3 دقیقه وکیل متخصص به شما معرفی میگردد

حال پرسش که در اینجا مطرح است این است که تقسیم ارث به چه صورتی است ؟

در ضمن این خانواده فرزند دیگری نیز ندارند. ارث مادر به چه صورتی می باشد یک چهارم ارث می برد یا یک چهارم ؟

و پرسش دیگر این که آیا پسر و پدر از همدیگر ارث می برند ؟

طبق ماده ۸۷۳ قانون مدنی چون تاریخ تقدم و تاخر پدر و پسر مجهول و نا معلوم است از یکدیگر ارث نمی برند
و طبق ماده ۸۷۵ قانون مدنی مادر هم از شوهر  و هم از فرزند خود ارث می برد
زیرا شرط وراثت ، زنده بودن درحین فوت مورث می باشد  و مادر فرض بر این می باشد
که  فرض زوجه از زوج به لحاظ دارابودن فرزندولواینکه فوت کرده باشد
به نظر نداشتن اولاد جهت تغییردر میزان فروض مربوط به زمانی است که ازابتدا فرزند نداشته باشد
نه دراین مورد که فرزند داشته وبعد فوت نموده است
وفرض مادرازفرزند اگرمادر وکلاله امی تنها باشد یک ششم واگرمادر متوفی درصورتیکه میت اولاد واخوه نداشته
ویا کلاله امی درصورتیکه بیش ازیکی باشد یک سوم ارث می برد .
امتیاز ما
امتیاز شما
[مجموع: ۲ میانگین امتیازات: ۵]

در خواست مشاوره تلفنی رایگان

  1. مینا می گوید

    با سلام پدرشوهرم دو سال فوت شدن مادرشوهرم و برادرشوهرم از سادگیه شوهرم سوءاستفاده کردن و به دلخواه اموالو تقسیم کردن آیا من میتونم با داشتن وکالت از شوهرم به دنبال کارهای قانونی انحصار وراثت برم

    1. سلام بله میتوانید ابتدا تقاضای انحصار وراثت و بعد تحریر ترکه و در نهایت تقسیم ترکه تقسیم اونا اگه بر خلاف تراضی باشه باطل میشه

    2. اگر جزو ورثه باشند و گواهی حصر وراثت نیز موجود باشد بله در غیر این صورت خیر چرا که ممکن است مشمول مرور زمان شده باشد موضوع حصر وراثت

  2. محمد می گوید

    تقسیم ارث در صورت مجهول بودت تاریخ فوت اشخاصی که از یکدیگر ارث می برند چگونه است؟

    1. طبق ماده ۸۷۳ قانون مدنی : اگر تاریخ فوت اشخاصی که از یکدیگر ارث می برند مجهول و تقدم و تاخر هیچ یک معلوم نباشد اشخاص مزبور از یکدیگر ارث نمی برند مگر آنکه موت به سبب غرق یا هدم واقع شود که در این صورت از یکدیگر ارث می برند بنابراین وراث مادرتان عبارتند از : زوج، فرزندان و مادر مادرتان ( به پدر بزرگتان از مادر شما ارثی نمی رسد)

      وراث پدربزرگتان عبارتند از : زوجه ، پدر و مادر پدربزرگتان در صورتی که در قید حیات هستند و فرزندان ایشان ( به استثناء مادر شما ) لازم به ذکر است که از پدربزرگتان به شما و خواهر برادرانتان ارثی نمی رسد.

  3. کریم فلسفی می گوید

    در خصوص مرگ دسته جمعی در صورت تایید پزشک قانونی و همزمانی فوت یعنی مجهول نبودن زمان فوت ایا کشته شده ها از هم ارث بری دارند و مصداق هدم خواهد بود

    1. صالحه رضائی می گوید

      سلام. در صورت هم زمانی فوت، هیچ کدام از دیگری ارث نمی‌برند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما 
× کارشناسان ما آمده پاسخگوی هستن