مهرالمثل چیست؟ | نحوه تعیین و شروط مهرالمثل

مهرالمثل چیست؟

 

پرونده‌های خانواده نیاز به وکیل متخصص خانواده دارد. در این راستا وکیل نوین بر آن شد که وکیل متخصص خانواده را شناسایی کرده و به شما عزیزی که درگیر پرونده خانواده و مهریه هستید معرفی نماید.

مهرالمثل، مهری است که مقدار و میزان آن ضمن عقد نکاح تعیین نشده است، بلکه به موجب قرارداد و یا عرف و عادت و وضعیت زن از لحاظ سن، زیبایی، تحصیلات، موقعیت خانوادگی و اجتماعی و غیره تعیین می‌شود.

مهرالمثل چیست؟

طرفین عقد یا شخص ثالث که اختیار تعیین مهر  به موجب عقد به او واگذار شده است،می‌توانند با توافق به هر میزان که بخواهند آن را تعیین نمایند. تعیین مهرالمثل مربوط به زمانی است که طرفین این اختیار تعیین مهر را به یک­دیگر یا شخص ثالث داده‌اند، ولی مواردی غیر از مورد فوق در قانون مدنی احصاء شده است که زن مستحق مهر المثل است.آن­ها عبارتند از:

ماده ۱۰۸۷ قانون مدنی:

طبق تصریح: «هرگاه مهر در عقد تعیین نشده باشد و قبل از تراضی بر مهر معین بین زوجین نزدیکی واقع شده باشد.هرگاه عدم مهر در عقد شرط شده باشد و قبل از تراضی زوجین بر مهر نزدیکی واقع شود. چنانچه در زمان انعقاد عقد راجع به مهریه توافق نشده باشد یا اینکه مهریه تعیین شده مطابق قانون نبوده ولی عمل زناشویی انجام شده باشد، در این حالت بر اساس عرف و عادت مانند تحصیلات و شغل و سن و غیره مهریه ای هم شان زنان مشابه وی تعیین میگردد که به این نوع مهریه مهرالمثل گفته می شود.»

ماده۱۰۹۱ قانون مدنی:

ماده۱۰۹۱ قانون مدنی در این خصوص اینگونه بیان می دارد: «برای تعیین مهرالمثل باید حال زن از حیث شرافت خانوادگی و سایر صفات و وضعیت او نسبت به اماثل و اقران و اقارب و همچنین معمول محل و غیره در نظر گرفته شود.»

مواردی که زن مستحق مهرالمثل می باشد به شرح ذیل است:

_ اگر در نکاح دائم مهر ذکر نشده یا عدم مهر شرط شده باشد ازدواج صحیح است و طرفین می توانند بعد از عقد در مورد مهریه توافق کنند و اگر قبل از توافق در مهریه با هم نزدیکی کنند زوجه مستحق مهرالمثل خواهد بود.

_ در صورتی که مهرالمسمی مجهول باشد یا ارزش مالی نداشته باشد یا ملک مال دیگری باشد در صورت اول و دوم زن مستحق مهرالمثل خواهد بود و در صورت سوم مستحق مثل همان مهریه یا قیمت آن خواهد بود مگر اینکه صاحب آن مال اجازه بدهد.

نکته: اگر اختیار تعیین مهریه به زن داده شود زن نمی تواند مهریه خود را بیشتر از مهرالمثل معین نماید.

مشاوره تلفنی و معرفی وکیل متخصص مهرالمثل اینجا کلیک کنید

ماده ۱۱۰۰ قانون مدنی:

طبق تصریح : «هرگاه توافق طرفین در مورد مهر المسمی به جهتی از جهات باطل باشد، مثل عدم قابلیت تملک مالی تعیین شده و یا مبهم بودن آن،در این صورت نیز زوجه مستحق مهر المثل خواهد بود»

ماده ۱۰۹۹ قانون مدنی:

طبق تصریح: «چنان­چه عقد نکاح باطل و زن جاهل به بطلان بوده باشد و در اثر عقد نکاح باطل، زن اقدام به نزدیکی کرده باشد، مستحق مهر المثل خواهد بود»درخصوص این­که در تعیین قیمت مهر المثل،قیمت روز باید در نظر گرفته شود یا زمان نزدیکی، بین فقهای اسلامی اختلاف نظر وجود دارد، ولی نظریات مشهور فقهای امامیه زمان نزدیکی است؛ زیرا معتقدند همان روز میزان مهریه بر ذمه تعلق می‌گیرد. لازم به ذکر است که در تعیین مهرالمثل وضعیت زن و اماثل و اقران و اقارب و همچنین ‌معمول محل و غیره در نظر گرفته میی‌شود (ماده ۱۰۹۱ قانون مدنی) ولی در تعیین مهرالمتعه وضعیت مرد از حیث فقر و غنا لحاظ می‌گردد.(ماده ۱۰۹۴ قانون مدنی)

راه امید سایت معرفی وکیل تخصصی در کشور

 راه امید با گروه متخصص وکلا در کشور با تخصصی کردن پرونده‌ها گام مهمی در جهت موفقیت در دادگاه‌ها برداشته است. با تماس و مراجعه هر شهروند ایرانی  به شماره‌های اعلام شده بلافاصله تشکیل پرونده گردیده و  وکیل متخصص در آن حیطه متناسب با نوع پرونده شما معرفی می‌گردد. در حین روند پرونده به پیگیری‌های مختلف توسط وکلا و کارشناسان دیگر نظرسنجی‌هایی صورت می‌پذیرد که در صورت عدم رضایت شما وکیل معین شده بر روی پرونده تعویض می‌گردد. این امر باعث می‌شود علاوه بر بالا بردن تسریع در روند پرونده وکیل معین شده دارای تجارب بالا و پاسخگویی مناسب به موکل را دارا باشد.

 

مشاوره حضوری رایگان و یا مشاوره تلفنی با وکیل متخصص مهر المثل

تنها کافیست فرم ذیل را پر کنید ظرف حداکثر نیم ساعت باشما تماس گرفته میشود و نزدیک ترین وکیل به شما معرفی میگردد  .

درخواست وکیل

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما
درخواست مشاوره حقوقی تلفنی

با تکمیل فرم ظرف نیم ساعت با شما تماس گرفته میشود
درخواست مشاوره حقوقی تلفنی