نفقه پدر و مادر برعهده کیست و آیا رضایت شوهر دخترشرط است ؟

نفقه پدر و مادر برعهده کیست و آیا رضایت شوهر دخترشرط است ؟

 موسسه حقوقی بین المللی بهروش راه امید با داشتن وکلای متخصص در موضوعات مختلف

و با تخصوصی کردن پرونده های حقوقی ،کیفری و خوانده سعی در هر چه بهتر و سریع تر انجام دادن

چنانچه در این حیطه نیاز به وکیل متخصص میباشید فرم زیر را تکمیل تا ظرف پنج دقیقه تلفن وکیل متخصص در شهر شما برایتان پیامک میگردد تا با ایشان تلفنی و حضوری صحبت داشته باشید 

  • با پر کردن این فرم ظرف 3 دقیقه وکیل متخصص به شما معرفی میگردد

کار حقوقی شما عزیزان را دارد.

شما می توانید با تماس با کارشناسان حقوقی موسسه،  مشاوره ای

تلفنی و یا با اخذ نوبت مشاوره حضوری داشته باشید  

تلفن تماس :  آقای بهروش    ۰۹۱۵۱۰۲۶۸۹۷ ۰۵۱۳۶۱۴۴۵۵۲

آدرس: بلوار فرامرز عباسی چهارراه جانباز برج کیان۲ طبقه۶ واحد۶۱۰

موسسه حقوقی بین المللی راه امید

 

حسن ما در تخصصی بودن ماست

 

احترام به پدر ومادر ، در قرآن بارها تاکید شده و به مقام ومنزلت عظیم انان و نقش و موقعیت عظیم آنان

و نقش و موقعیت والای انها بسیار اشاره شده است

که البته این دستورات نه تنها شامل پدر و مادر مسلمان می شود.

بلکه در ایات قران احسان و نیکی به پدر و مادر غیر مسلمان را نیز شامل می شود

و البته در دستورات انبیای پیشین نیز مستمر بر این مطلب نیز تاکید شده است .

خداوند باری تعالی در بیش از ده آیه ی قرآن سفارش والدین را به تعبیرهای گوناگون ، فرموده است.

از جمله این آیات می توان به آیه شریفه زیر تاکید کرد .

(( و اذ اخذنا میثاق بنی اسرائیل لا تعبدون الا الله و با لوالدین احسانا ))

(( و چون از فرزندان اسرائیل پیمان محکم گرفتیم که جز خدا را نپرستید ، و به پدر و مادر خود نیکی کنید . ))

در مقاله زیر به دلایل پرداخت نفقه به پدر و مادر واجب‌النفقه می پردازیم .

 (( نفقه از سوی فرزندان برای پدرو مادر تنگدست واجب و قانونی است ))

 

 طبق ماده ۱۲۰۴ قانون مدنی: «نفقه اقارب عبارت است :

از خوراک ، پوشاک ، لباس ، مسکن به قدر رفع حاجت با در نظر گرفتن درجه استطاعت منفق»

طبق ماده ۱۱۰۷ از قانون مدنی:

«نفقه عبارت است از مسکن و البسه و غذا و اثاث‌البیت که به طور متعارف با وضعیت زن متناسب باشد

و خادم در صورت عادت زن به داشتن خادم یا احتیاج او به واسطه مرض یا نقصان اعضا

از این دو ماده قانون نتیجه می گیریم که نفقه تعریف نشده ،‌ ولی مصادیق آن قید شده است .

ولی ماده ۱۲۰۴ :شامل همه اقارب به صورت کلی می‌شود اعم از فرزند، همسر،‌ والدین .

ولی ماده ۱۱۰۷ :با توجه به اشاره کلمه زن در آن ماده فقط شامل همسر (زوجه) می‌گردد و شمول دیگری ندارد.

اقارب چه کسانی هستند؟

بر اساس ماده ۱۱۹۶ قانون مدنی:

«فقط اقارب نسبی در خط عمودی اعم از صعودی یا نزولی ملزم به انفاق یکدیگرند»

وقتی بحث از صعودی و نزولی می‌شود، به این معناست که به طور مثال فرزندِ فرزند

و هر چه پایین‌تر رود، و پدر ِ پدر و هر چه بالاتر رود مستحق نفقه خواهند بود.

نکته‌ دیگر این است: که فقط اقارب نسبی مستحق این نفقه هستند.

یعنی اقاربی که به صورت خونی و از طریق ولادت با هم خویشاوند هستند.

بنابراین اقارب ناشی از رابطه‌ نکاح (سببی) داخل در دایره‌ نفقه‌ اقارب نخواهند بود.

پرسش : چرا و به چه دلیل اولاد متمکن و دارا باید به والدین واجب‌النفقه خود نفقه پرداخت نماید؟

پاسخ : مطابق ماده ۱۱۹۶ قانون مدنی:

« در روابط بین اقارب نسبی در خط عمودی اعم از صعودی یا نزولی ملزم به انفاق یکدیگرند.»

یعنی اینکه در صورت اعسار پدر و اجداد و مادر و اجداد مادری و تمکن فرزند انفاق بر آنها واجب است

هر چه قدر بالا رود و همچین بر پدر متمکن انفاق بر اولاد و اولاد هر چقدر پایین برود واجب است.

اعم از اینکه کبیر باشد یا صغیر، مسلمان باشد یا کافر ولی انفاق بر غیر عمودین

از اقارب مانند برادرها و خواهرها و اعمام و عمات و اخوال و خالات و غیر آنها واجب نیست.

وجوب انفاق مشروط به تمکن و قدرت انفاق‌کننده و فقر و اعسار و عدم توانایی

او بر تحصیل معاش و لو وسیله کسبی که مطابق شئون او است می‌باشد.

پرداخت نفقه والدین توسط فرزند یا فرزندان و درجات پائین‌تر به چه صورتی است؟

پاسخ : اگر پدر و مادر فقط یک فرزند داشته باشند و وی متمکن باشد

وی به تنهایی می بایست نفقه ابوین را پرداخت نماید. اگر پدر و مادر دو فرزند داشته باشند

هیچ فرقی نمی‌کند که هر دو پسر باشند یا هر دو دختر باشند یا یکی دختر و دیگری پسر باشد

در هر حال نفقه می‌بایست به صورت مساوی توسط آن دو پرداخت شود.

اگر فرزندان بیشتر نیز باشند به شکل بالا به صورت مساوی نفقه پدر و مادر را پرداخت می‌نمایند.

توضیح اینکه اگر فرزندی خود تمکن مالی نداشته باشد،

سایر فرزندان به صورت مساوی نفقه را پرداخت می‌نمایند.

همچنین اگر تک‌فرزندی تمکن مالی خوبی نداشته باشد که پدر و مادر معسر خود را  دهد

ولی خود فرزندی دارد متمکن، که قادر به پرداخت نفقه هست،

وی می‌بایست نفقه پدربزرگ و مادربزرگ را پرداخت نماید.

بسیاری از خانواده‌ها احساس می‌کنند وظیفه مرد فقط پرداخت نفقه زن و فرزندان وی است

و هیچ وظیفه‌ای در قبال پدر و مادر ندارند و این دو موجود محترم را به دست فراموشی می‌سپارند.

یا اگر خیلی غیرتمند با این امر برخورد کنند سعی بر آن دارند که به پدر و مادر کمک کنند

و با دید و نگرش کمک به والدین گاهاً دستی بر سر و روی آنها می‌کشند.

که این گونه برخورد نیز با قوانین موضوعه ما منافات دارد.

چرا که نه تنها نفقه پرداخت کردن بر والدین، منت نیست بلکه وظیفه و واجب است

طبق ماده ۶۴۲ قانون مجازات اسلامی :

«هر کس با داشتن استطاعت مالی نفقه زن خود را در صورت تمکین ندهد:

‌ [یا از تادیه نفقه سایر اشخاص واجب‌النفقه امتناع نماید]

دادگاه او را از سه ماه و یک روز تا پنج ماه حبس محکوم می‌نماید

همچنین مطابق قانون مدنی مواد اشاره شده :

والدین واجب‌النفقه می‌توانند با تقدیم دادخواست به دادگاه از فرزندان متمکن خود مطالبه نفقه حال نمایند.

در نتیجه مطابق قانون و شرع فرزندان متمکن، موظف به پرداخت نفقه والدین واجب‌النفقه خود می‌باشند.

نفقه و تامین زندگی پدر و مادر برعهده کیست و آیا رضایت شوهر دختر در نفقه دادن به

پدر شرط است ؟

در صورتیکه دختر با توافق و رضایت شوهر به نگهداری مادر اقدام نمایند،

خیر و برکت همراه با بهشت برین نصیب آنان خواهد شد و اگر شوهر موافق ننمود،

تکلیف از دختر ساقط است و می‏تواند مادر را در آسایشگاه سالمندان نگهداری نماید

(در صورتی که پسر خودداری کند) ولی همان‏گونه که ذکر شد،

حق تأمین زندگی و تهیه خوراک، پوشاک از آنان ساقط نمی ‏شود و باید پسر و دختر

هزینه آسایشگاه را بر عهده گیرند واگر پسر سرپیچی نماید، دختر می‏تواند شکایت نماید

و حاکم شرع پسر را مجبور به دادن نفقه نماید

. به هر حال تأمین زندگی مادر بر دوش پسر و دختر به طور یکسان می‏باشد و اگر خانه مربوط به داماد است

و از بودن مادر در خانه ناراضی است دختر نمی‏تواند از مادر خود در خانه شوهر نگهداری کند.

چنانچه کسی به وظیفه قانونی خویش در قبال بستگان و خویشاوندانش عمل نکند، مجازات قانونی وی چه خواهد بود؟

طبق ماده ۵۳ قانون حمایت از خانواده مصوب ۱/۱۲/۹۱ مجلس شورای اسلامی:

برای این گونه افراد مجازات سنگین حبس از ۶ ماه تا دو سال را در نظر گرفته است .

لذا هر فرد با داشتن استطاعت مالی، نفقه زن خود را در صورت تمکین او ندهد

یا از پرداخت نفقه سایر اشخاص مشخص دریافت نفقه خودداری کند، به حبس تعزیری درجه ۶ محکوم می شود.

امتیاز ما
امتیاز شما
[مجموع: ۱ میانگین امتیازات: ۵]

در خواست مشاوره تلفنی رایگان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما 
× کارشناسان ما آمده پاسخگوی هستن