وکیل چک و سفته در شیراز+مشاوره حضوری رایگان ۱۴۰۲

معرفی بهترین وکیل چک در شیراز

وکیل چک و سفته در شیراز

 

 موسسه حقوقی بین المللی بهروش راه امید با داشتن وکیل حرفه ایی چک و سفته در موضوعات مختلف و با تخصصی کردن پرونده های حقوقی ،کیفری و خوانده سعی در هر چه بهتر و سریع تر انجام دادن کار حقوقی شما عزیزان را دارد.

مشاوره حضوری رایگان و یا مشاوره تلفنی با وکیل چک و سفته در شیراز 

تنها کافیست فرم ذیل را پر کنید ظرف حداکثر نیم ساعت باشما تماس گرفته میشود و نزدیک ترین وکیل به شما معرفی میگردد  .

درخواست وکیل

وکیل چک و سفته در شیراز: ( چک بهتر است یا سفته؟ )

این یکی از سوالاتی است که از وکلا دائما پرسیده می شود.

حال برای اطلاع بیشتر شما به مقایسه برخی از مهمترین تفاوت های این دو سند تجاری می پردازیم تا شما هنگام استفاده از این اسناد یا هنگام قبول آنها در معاملات خود ، با دید روشن تر و آگاهی های بیشتری اقدام کنید.

تفاوت چک و سفته

 • معمولا چک جنبه کیفری داشته ولی سفته حقوقی می باشد .
 • به این معناست که صدور چک بلا محل در شرایطی جرم محسوب می شود ولی عدم پرداخت سفته در سر رسید آن جرم محسوب خواهد شد و مطلقاً جرم نیست. البته طرح دعوای سفته در دادگاه حقوقی در نهایت منجر به حکم جلب صادر کننده سفته می شود ولی مزیت این مسئله آن است که این حکم جلب و بازداشت بدهکار ، سوء پیشینه کیفری برای او محسوب نخواهد شد و آثار حکم کیفری چک را برای او دیگر ندارد.
 •  زمانی یک چک در دادگاه قابل طرح دعوا و مطالبه است که برگشت خورده شده و گواهی آن ثبت شود یک چک بدون اخذ گواهی عدم پرداخت از بانک (وا خواست) و بدون برگشت زدن، قابل طرح دعوا و مطالبه در دادگاه نیست. یعنی با چک خالی نمی توان طرح دعوا کرد و حتماً باید گواهی عدم پرداخت چک هم ضمیمه دادخواست باشد ولی مزیت سفته این است که بدون وا خواست کردن آن نیز در دادگاه قابل مطالبه است.

 

 

 • صدور گواهی عدم پرداخت چک رایگان بوده و در حکم واخواست چک است.
 • یعنی بانک هزینه ای برای صدور گواهی عدم پرداخت چک نمی گیرد ولی وا خواست سفته یا اعتراض عدم پرداخت سفته، هزینه زیاد دارد و ۲ درصد مبلغ سفته را باید بابت وا خواست سفته بپردازید.
 • گرفتن دسته چک هزینه ای برای بانک ندارد و مالیاتی نیز به آن تعلق نمی گیرد ولی گرفتن سفته خصوصاً مبالغ بالا و تعداد زیاد، هزینه دارد و بر اساس مبلغ چاپ شده در سفته مالیات اخذ می شود.
 •  با استناد به چک و گواهی عدم پرداخت آن می توانید بدون واریز خسارت احتمالی به صندوق دادگستری، اموال بدهکار را توقیف کنید. ولی در مورد سفته حتماً باید آن را وا خواست کنید تا بتوانید از این مزیت استفاده نمایید.
 • یکی دیگر از مزیتهای چک این است که امضای چک قابل انکار نیست ولی امضای سفته قابل انکار است. به این معنا که صادر کننده چک نمی تواند بگوید که امضای روی چک امضای من نیست و یا حداقل باید برای انکار خود دلیل موجه بیاورد و عدم انتساب امضای چک به خود را با شکایت کیفری سرقت و جعل و یا مفقودی و جعل و یا خیانت در امانت و جعل اثبات نماید.
 • ولی صادر کننده سفته می تواند بگوید امضای من نیست و هیچ دلیلی هم بر انکار خود لازم نیست ارائه نماید. البته با نظرات دیگر
 • اگر چک امضا مدیر عامل شرکت یا نماینده صاحب حساب باشد ، طبق ماده ۱۹ قانون صدور چک، خود مدیر عامل و نماینده با صاحب حساب چک متضامناً مسئول پرداخت وجه چک هستند ولی اگر مدیر عامل شرکت سفته را امضاء کند، خودش مسئول نیست و فقط شرکت مسئول پرداخت وجه سفته است. چون در مورد چک قانون خاص داریم.
 •  صدور چک در وجه خود صادر کننده ممکن است ولی صدور سفته در وجه خود صادر کننده صحیح نیست.
 •  دیگر این که گرفتن دسته چک محدودیت قانونی و تشریفات دارد ولی تهیه سفته بدون محدودیت و آسان است.
 •  درضمن درج مبلغ در سفته اصولاً محدود به مبلغ چاپ شده در سفته است ولی درج مبلغ در چک نامحدود است.
 • خسارت تاخیر تادیه در چک به دلیل مصوبه خاص مجمع تشخیص مصلحت نظام، یقیناً و حتماً از تاریخ سررسید چک محاسبه می شود. ولی در سفته ممکن است تحت شرایطی از تاریخ مطالبه و یا طرح دعوا و یا طبق ماده ۳۰۴ و ۳۰۹ قانون تجارت، از تاریخ وا خواست سفته محاسبه شود. 

سفته ، سندی معتبر  

 آنقدر زندگی ما وابسته به چک شده که دیگر خیلی از ما درباره سفته چیز زیادی نمی دانیم ، در حالی که هنوز هم با این سند پیر و فرسوده در ارتباط هستیم ، ولی برای تعهد دیگران و یا خودمان سفته می دهیم و یا پشت سفته دیگران را امضا می کنیم ، بدون آن که بدانیم با این امضا چه تعهدی داریم یا این که در صورتی که از دیگران سفته ای گرفتیم چطور می شود از مزایای قانونی آن بعنوان یک سند تجاری استفاده کرد.

بیشتر بدانید…

وکیل چک و سفته در شیراز (تعریف سفته): 

طبق ماده ۳۰۸ طلب سندی است که به موجب آن امضا کننده تعهد می کند که مبلغی در موعد معین و یا هر وقت که حامل یا شخصی که سفته را در اختیار دارد، پولش را طلب کند بپردازد.

اگر چه که سفته حالا دیگر با ظهور چک ، جایگاه اولیه خود را از دست داده است ، اما هنوز دارای اعتبار و پشتوانه قانونی بالایی می باشد و اگر مطابق قانون تنظیم شده باشد، دارنده آن از مزایای قانونی برخوردار است که اسناد عادی دارای چنان اعتباری نیستند. شاید تنها دلیل رواج بیشتر چک نسبت به سفته ، سهولت در صدور و وصول چک است.

خیلی راحت تر است که با گرفتن یک دسته چک ، هر مبلغی که دوست داشته باشید از یک تومان تا هر چند میلیارد و تریلیارد تومان که می خواهید چک صادر کنید اما درباره سفته این طوری نیست و صادر کننده باید برابر با مبلغی که قرار است تعهد بدهد، اوراق سفته را از بانک یا مراکز فروش آن بخرد و روی آنها به تعهد اقدام کند.

وکیل چک و سفته در شیراز: هر برگ سفته سقف خاصی برای تعهد کردن دارد.

سقفی برای یک سفته  

 هر برگ سفته سقف خاصی برای تعهد کردن دارد ، به طور مثال: اگر روی سفته ای نوشته شده باشد تا «یک میلیون ریال» یعنی آن سفته حداکثر برای تعهد ۱۰۰ هزار تومان دارای اعتبار است و با آن نمی توان به پرداخت مثلا ۲۰۰ هزار تومان تعهد کرد.

وکیل چک و سفته در شیراز سفته را چطور تنظیم کنیم؟ 

طبق ماده ۳۰۸ سفته علاوه بر امضا یا مهر باید دارای تاریخ بوده و علاوه بر این ، اطلاعات زیر هم روی آن ثبت شود: مبلغی که باید پرداخت شود، نام و نام خانوادگی گیرنده وجه ، تاریخ پرداخت وجه ، علاوه بر اینها نوشتن نام و نام خانوادگی صادر کننده ، اقامتگاه وی و محل پرداخت سفته نیز ضروری است.

وکیل حرفه ایی چک و سفته در شیراز می گوید: در صورتی که سفته برای شخص معینی صادر شود، نام و نام خانوادگی او در سفته آورده می شود، در غیر این صورت به جای نام او نوشته می شود در «وجه حامل». در صورتی که نام خانوادگی یک شخص معین نوشته شود، این شخص طلبکار می شود و در غیر این صورت هر کسی که سفته را در اختیار داشته باشد طلبکار محسوب می شود و می تواند در سر رسید سفته مبلغ آن را طلب کند، البته اگر سفته عندالمطالبه باشد صادرکننده باید به محض مطالبه مبلغ آن را پرداخت کند.

وکیل چک و سفته در شیراز

وکیل چک و سفته در شیراز: سفته بدون نام چه حکمی دارد؟

وکیل حرفه ایی چک و سفته در شیراز بیان می کند: در تنظیم سفته ، این امکان وجود دارد که بدهکار، سفته ای را که صادر می کند ، بدون ذکر نام طلبکار به وی بدهد که این طوری فرد می تواند یا خودش در سررسید برای گرفتن پول اقدام کند یا این که آن را به دیگری حواله بدهد، عبارت «حواله کرد» در سفته به شخص دارنده این اختیار را می دهد.

که بتواند سفته را به دیگری منتقل کند ولی اگر «حواله کرد» خط زده شود، دارنده سفته نمی تواند آن را به دیگری انتقال دهد و تنها خود وی باید برای وصول آن اقدام کند، علاوه بر آن می تواند با پشت نویسی آن را به شخص دیگری انتقال دهد.

چنانچه به دنبال اطلاعات بیشتری در مورد مطالب فوق هستید اینجا کلیک کنید

پشت نویسی سفته

پشت نویسی سفته مانند چک برای انتقال سفته به دیگری یا وصول وجه آن است ، اگر پشت نویسی برای انتقال باشد دارنده جدید سفته دارای تمام حقوق و مزایایی می شود که به آن سند تعلق دارد.انتقال سفته با امضای دارنده آن به عمل می آید، دارنده سفته می تواند برای وصول وجه آن به دیگری وکالت دهد که در این صورت باید وکالت برای وصول قید شود.

راه هایی برای وصول سفته توسط وکیل چک و سفته در شیراز:

نکات زیر برای دارنده سفته الزامی است تا بتواند از مزایای قانونی آن برخوردار شود:

 •  دارنده سفته باید در سررسید سفته را مطالبه کند.
 • اگر وجه سفته پرداخت شد که خب قضیه تمام می شود ، اما در صورتی که پرداخت صورت نگرفت ، دارنده سفته باید ظرف مدت ۱۰ روز از تاریخ سر رسید آن ، سفته را وا خواست کند.
 • وا خواست اعتراض رسمی است به سفته ای که در سررسید آن پرداخت نشده و علیه صادرکننده سفته به عمل می آید. از آنجا که این اعتراض باید رسما به صادرکننده ابلاغ شود، وا خواست در برگه های چاپی که از طرف وزارت دادگستری تهیه شده نوشته می شود.
 • علاوه بر این بانک ها نیز وا خواست نامه چاپی مخصوص دارند.
 • دروا خواست رونوشت کامل سفته نوشته می شود و دستور پرداخت وجه سفته که به وسیله دادگاه انجام می گیرد، آورده می شود.
 • سفته طلب سندی است که به موجب آن امضا کننده تعهد می کند مبلغی در موعد معین و یا هر وقت که حامل یا شخصی که سفته را در اختیار دارد، پولش را طلب کند بپردازد.

نامه واخواست چیست؟

وکیل حرفه ایی چک و سفته در شیراز بیان میکند: واخواست نامه با استفاده از کاغذ کاربن در ۳ نسخه مشابه (یک نسخه اصل و ۲ نسخه رونوشت) تنظیم شده و به وسیله واخواست کننده امضا می شود. پس از چسباندن تمبر که مبلغ آن را دادگاه مشخص می کند به دستور دادگاه ، سفته به وسیله مامور اجرا (طبق مقررات مربوط به ابلاغ به صادرکننده سفته ) ابلاغ می شود.

البته باید توجه داشت که هیچ نوشته ای نمی تواند جایگزین وا خواست نامه شود. نسخه اصلی وا خواست نامه به وا خواست کننده و نسخه سوم در دفتر وا خواست دادگاه بایگانی می شود و مامور ابلاغ نسخه دوم وا خواست نامه را به ابلاغ شونده یا محل اقامت او می دهد.

برای استفاده از مسوولیت تضامنی پشت نویس ها، دارنده سفته باید ظرف یک سال از تاریخ وا خواست ، دادخواست خود را به دادگاه تقدیم کند.

اگر دارنده سفته به وظیفه قانونی خود عمل نکند!!!

دعوی او علیه پشت نویس ها پذیرفته نمی شود. دارنده سفته ای که واخواست شده و در موعد مقرر اقامه دعوی کرده ، می تواند از دادگاه بخواهد که اموال طرف دعوی را پیش از رسیدگی و صدور حکم به نفع او توقیف کند. در این حالت پس از صدور حکم ، دارنده سفته در وصول طلبش از مال توقیف شده ، به دیگران تقدم دارد دادگاه نیز به محض تقاضای دارنده سفته ، ممکن است معادل وجه آن از اموال طرف مقابل به عنوان تامین توقیف کند.

در صورت اقامه دعوی علیه صادر کننده و پشت نویس در برگه دادخواست در مقابل ستون مربوط به خوانده می توان نام صادرکننده و پشت نویس یا پشت نویسان را ذکر کرد و در توضیح دادخواست در قسمت شرح دعوی از دادگاه محکومیت خوانده ردیف اول به عنوان صادرکننده و خوانده ردیف دوم به عنوان پشت نویس را به صورت تضامنی درخواست کرد.

مشاوره حضوری رایگان و یا مشاوره تلفنی با وکیل چک و سفته در شیراز 

تنها کافیست فرم ذیل را پر کنید ظرف حداکثر نیم ساعت باشما تماس گرفته میشود و نزدیک ترین وکیل به شما معرفی میگردد  .

درخواست وکیل

از چه کسی بگیریم؟

در صورتی که سفته ای چند بار پشت نویسی شود یعنی افراد متعددی آن را گرفته و به فرد دیگری منتقل کرده باشند، دارنده آن می تواند به هر کدام از آنها مراجعه کند. کسی که سفته را امضا کرده و پشت نویس ها همگی در مقابل دارنده آن مسوولیت تضامنی دارند.

یعنی دارنده سفته در صورت عدم پرداخت ، می تواند به هر کدام از آن ها که بخواهد (به صورت منفرد) یا به دو یا چند یا تمامی آنها (به صورت دسته جمعی) مراجعه کند. همین حق رجوع را هر یک از پشت نویس ها نسبت به صادرکننده سفته و پشت نویس های قبلی خود دارد. بنابراین صادرکننده به علاوه پشت نویس ها، همگی مسوول پرداخت وجه سفته خواهند بود.

به این ترتیب انبوهی از مسوولیت ها برای پرداخت مبلغ مندرج در سفته ایجاد می شود. این مسوولیت در اصطلاح مسوولیت تضامنی نامیده می شود.

چنانچه به دنبال اطلاعات بیشتری در مورد مطالب فوق هستید اینجا کلیک کنید

Banner Moshavereh.Rayeghan Banner Rahnama.Telephoni Banner Moshavereh.Hozoori

 

در خواست مشاوره تلفنی رایگان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما
درخواست مشاوره حقوقی تلفنی

با تکمیل فرم ظرف نیم ساعت با شما تماس گرفته میشود
درخواست مشاوره حقوقی تلفنی

با تکمیل فرم ظرف نیم ساعت با شما تماس گرفته میشود