وکیل نفقه فرزند درمشهد

چنانچه در این حیطه نیاز به وکیل متخصص میباشید با شماره ذیل تماس حاصل فرمایید .

09xxxxxxxxx ( مشاهده شماره اینجا را کلیک کنید ).

وکیل نفقه فرزند درمشهد

 موسسه حقوقی بین المللی بهروش راه امید با داشتن وکلای متخصص در موضوعات مختلف و با

تخصوصی کردن پرونده های حقوقی ،کیفری و خوانده سعی در هر چه بهتر و سریع تر انجام دادن کار

حقوقی شما عزیزان را دارد.

 

آدرس:

قاسم اباد – بلوار شاهد -شاهد ۳۳ – برج ایلما – طبقه چهارم – واحد ۴۰۱

موسسه حقوقی بین المللی راه امید

 

درخواست وکیل

حسن ما در تخصصی بودن ماست

 

می دانیم که با ازدواج تکالیفی بردوش فرد خواهد آورد که از جمله آنها می توان به حضانت و

پرداخت نفقه فرزندان اشاره کرد که البته مبحث حضانت فرزندان از نفقه مشترک آنان جدا می باشد .

در قانون چیزی به عنوان نفقه فرزند تعریف نشده است اما مصادیقی از آن در ماده ۱۲۰۴ قانون مدنی

بر شمرده است .

طبق ماده ۱۲۰۴ قانون آیین مدنی : «نفقه اقارب عبارت است از مسکن و البسه و غذا و اثاث البیت به قدر

رفع حاجت با در نظرگرفتن درجه استطاعت منفق.»

به عبارت دیگرنفقه شامل تمام نیازهای متعارف یک شخص برای گذران امور زندگی است البته با در

نظر گرفتن استطاعت مالی پرداخت کننده نفقه.

 

پرسشی دیگر در باب نفقه می توان بیان کرد و آن این است که آیا هزینه تحصیل هم جزء نفقه محسوب

می شود؟

در اینجا قانون در این رابطه چیزی بیان ننموده است ولی در ظاهر امر هزینه تحصیل تا مقطعی که

تحصیل فرزندان اجباری است جزنفقه به حساب می آید ولی تحصیل فرزندان در مقطع عالیه ،

به عنوان مثال در دانشگاه ، اجباری برای پدر و مادر او برای پرداخت هزینه تحصیل نیست.

طبق ماده ۱۱۹۹ قانون آیین مدنی

 نفقه فرزند به عهده پدراو است و بعد از فوت پدر یا عدم توانایی مالی او به عهده جد پدری است

اما اگر نه پدر و نه جد پدری تمکن مالی نداشته باشند نفقه بر عهده مادرفرزند می باشد .

به طور کلی نفقه فرزندان به عهده پدر خانواده است.

طبق ماده ۱۱۹۹ قانون آیین مدنی

نفقه فرزندان به عهده پدر می باشد بعد از فوت پدر یا عدم قدرت او به انفاق به عهده اجداد پدری است

درصورت نبودن پدر و اجداد پدری و یا عدم قدرت آنها نفقه برعهده مادراست .

در ضمن هرموقع مادر هم در قید حیات باشد و نتواند نفقه فرزندش را بپردازد بر عهده اجداد وجدات

مادری وجدات پدری واجب النفقه می باشند و اگر چند نفراز اجداد و جدات مزبور از حیث درجه اقربیت

مساوی باشند نفقه را باید به حصه متساوی تادیه کنند .

در تعیین میزان نفقه فرزندان به طور معمول دادگاههای خانواده موضوع را به کارشناس ارجاع می دهند

و کارشناس مربوطه با خانواده فرزند تماس گرفته و با والدین طفل و پرسیدن سوال هایی در رابطه

با شرایط زوجین و فرزند مشترکشان و وضعیت مالی پدرفرزند ، میزان نفقه مورد نیاز فرزند را مشخص

می کند که این میزان برای همگی یکسان نمی باشد .

پر واضح است که زندگی در شهر، روستا، شهرهای کوچک و بزرگ ، میزان تحصیلات، شغل و کار و

محل زندگی زوجین درتعیین مقدار نفقه تاثیرگذاردارند .

نفقه-فرزند

شخصی که از لحاظ مالی دارای تمکن است باید پوشاک ، خوراک ، مسکن و سایر خدمات مورد نیاز نفقه

را متناسب با وضعیت مالی خود تهیه کند.

می دانیم که زوجه می تواند نفقه گذشته خود را از زوج دریافت کند ولی در نفقه فرزندان ، نفقه گذشته او

قابل مطالبه نیست و تنها پرداخت نفقه او قابل مطالبه است .

بر طبق ماده ۱۲۰۶ قانون آیین مدنی:

« خانم درهرحالتی می تواند نفقه معوقه خود را مطالبه کند و طلب او از بابت نفقه مزبور طلب ممتاز بوده

و درصورت افلاس یا ورشکستگی شوهر زن مقدم برغرما خواهد بود

ولی اقارب فقط نسبت به آتیه می توانند مطالبه نفقه نمایند. »

مشاوره تلفنی و معرفی وکیل متخصص نفقه فرزند اینجا کلیک کنید

پرداخت نفقه تا چه سنی باید ادامه پیدا کند؟

برطبق ماده ۱۱۹۷ قانون آیین مدنی (( کسی مستحق نفقه است که نتواند به وسیله اشتغال به شغلی

وسایل معیشت خود را فراهم کند و این ملاک تصمیم گیری قضات در این رابطه می باشد )) .

فرزند پسر بعد از ۱۸ سالگی، و پایان خدمت سربازی اگر توانایی کار داشته باشند ، مستحق دریافت نفقه

نیستند در صورتیکه فرزندان دختراگر به شغلی مشغول نباشد پرداخت نفقه او

تا زمان ازدواج بر عهده پدر بوده و با شرایط گفته شده بر عهده جد پدری و یا مادرمی باشد .

آیا می دانید که نپرداختن نفقه فرزند در صورت تمکن مالی جرم نیز محسوب می شود؟

طبق ماده ۵۳ قانون آیین مدنی حمایت خانواده (( مجازات نپرداختن نفقه افراد واجب النفقه مانند : فرزند،

۶ ماه تا ۲ سال حبس می باشد .

در ضمن بدانید که نفقه فرزندانی که ناشی از تلقیح مصنوعی و یا کودکان تحت سرپرستی هم مشمول

مجازات این ماده است .

طریقه ی پرداخت نفقه به این صورت می باشد که :

اگر فرزند دختر کمتر از ۹ سال داشته باشد و پسرنیز کمتر از ۱۵ سال باشد

( طبق ماده ۶ قانون حمایت خانواده ) :

فردی که از طفل نگهداری می کند مانند مادرمی تواند برای نفقه او به طرفیت پدر اقامه دعوی کند.

لازم به ذکر است که از فاصله سنین مذکور تا ۱۸ سال تمام نیز در صورتی که حکم رشد از دادگاه گرفته

شده باشد فرزند می تواند بر علیه پدر یا هر فرد دیگری که پرداخت نفقه بعهده او بوده شکایت کند .

در صورتی که حکم رشد از دادگاه نگرفته باشد تا پایان ۱۸ سال ، یعنی تا اول نوزده سالگی فرزند نمی تواند

به تنهاییی شکایت کند .

امتیاز ما
امتیاز شما
[مجموع: ۱ میانگین امتیازات: ۵]

در خواست مشاوره تلفنی رایگان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما