وکیل خلع ید در مشهد با مشاوره تلفنی

وجود یک وکیل کاربلد و حرفه‌ای برای حل پرونده‌ها می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. به خصوص در شهرهای بزرگی مانند مشهد که روزانه پرونده‌های زیادی در دادگاه‌های آن در جریان هستند، وجود یک وکیل با سواد و آگاه به قوانین می‌تواند از قضاوت نادرست و اشتباه جلوگیری کند. تجربه‌ها حاکی از آن هستند که پرونده‌هایی که در حل آن‌ها وکیل مناسبی فعالیت نداشته است، بیشتر دچار خطا و اشتباه شده‌اند و صدور رای ناعادلانه بیشتر در آن‌ها اتفاق افتاده است. در این مقاله ما در رابطه با چگونگی یافتن یک وکیل خلع ید در مشهد با شما صحبت خواهیم کرد. البته پیش از هر چیزی باید با مفهوم خلع ید آشنا شویم.

 

مشاوره حضوری رایگان و یا مشاوره تلفنی با وکیل متخصص خلع ید در مشهد

تنها کافیست فرم ذیل را پر کنید ظرف حداکثر نیم ساعت باشما تماس گرفته میشود و نزدیک ترین وکیل به شما معرفی میگردد  .

درخواست وکیل

خلع ید چیست؟

همان طور که می‌دانید، واژه خلع ید در لغت برای کوتاه کردن و جدا کردن دست کسی به کار می‌رود. اصطلاحا خلع ید به معنای کوتاه کردن کسی از تصرف و مالکیت یک مکان به کار می‌رود. به لحاظ قانونی، واژه خلع ید زمانی به کار می‌رود که کسی مکانی را به شکل غیرقانونی به تصرف خود درآورده باشد و وکیل دادگستری بخواهد این حق مالکیت غیرقانونی را از او سلب کند و ملک را از تصرف این شخص خارج کند.

دعوای خلع ید چیست؟دعوای-خلع-ید

در دعوای خلع ید، مدعی مالکیت ملک از حق خود در برابر کسی که غاصب ملک است و آن را به طور غیر قانونی تصرف کرده است، دفاع می‌کند. برای این کار او شکایت خود را به دادگاه می‌برد تا دادگاه با صادر کردن حکم خلع ید به این تصرف غیرقانونی خاتمه دهد و حق مالک حقیقی ملک را به او بازگرداند. طبق قانون، چنان چه کسی بدون داشتن مجوز مالکیت قانونی، چه به صورت عمدی و جه غیر عمدی، بر ملکی که از آن شخص دیگری است تسلط پیدا کند، قانون موظف است تحت هر شرایطی، ملک را به صاحب حقیقی آن بازگرداند. در دعوای خلع ید، مالک حقیقی ملک باید با استناد به اسناد رسمی، ادعای خود را برای مالکیت ثابت کند و شکایت خود را بر همین اساس به دادگاه‌ها ببرد.

تنها بخشی از قانون مدنی که در آن به بررسی مسئله دعوای خلع ید پرداخته شده، ماده ۱۸ خلع ید است. این ماده بیان می‌کند که درخواست خلع ید از یک ملک، از جمله دعاوی مربوط به اموال غیر منقول است و تابع اموال غیر منقول، غیر منقول تبعی است.

ارکان مختلف دعوای خلع ید

چنان چه می‌خواهید با عنوان دعوای خلع ید در دادگستری مشهد شکایت خود را ثبت کنید، باید بدانید که ثبت شکایت با عنوان دعوای خلع ید، شرایطی دارد که باید پیش از هر اقدامی فراهم شوند. در ادامه چهار شرط اصلی را در طرح شکایت دعوای خلع ید برای شما مطرح می‌کنیم.

  1. نخستین شرط برای طرح دعوای خلع ید در دادگاه، این است که دعوا بر سر اموال غیر منقول باشد

دادگستری‌ها و حقوق‌دانان، معتقدند که دعوای خلع ید تنها برای اموال غیر منقولی از جمله املاک، آپارتمان، ویلای مسکونی و… قابل مطرح است. آن‌ها معتقدند چنان چه دعوای شما بر سر مالکیت اموال منقول باشد، باید به جای دعوای خلع ید، برای استرداد مال دادخواست تنظیم کنید.

  1. متصرف باید مال را به مقاصد شخصی و برای استفاده غصب کرده باشد

ماده ۳۰۸ قانون مدنی می‌گوید که برای طرح دعوی دعوای خلع ید، باید موضوع غصب مطرح شده باشد. طبق این قانون، تنها مواردی به عنوان دعوای خلع ید در مراجع قانونی شناخته می‌شوند که فرد ملک را به  قصد استفاده و با مقاصد شخصی به تصرف خود درآورده باشد. چنان چه شخص در امر غصب به عنوان واسطه عمل کرده یا مباشرت کرده باشد، این موضوع به عنوان دعوای خلع ید شناخته نمی‌شود و نمی‌توان طرف دعوا را به غصب مال به منظور خارج کردن آن از تصرف دیگران و سلطه شخصی بر آن محکوم کرد.

  1. غیر قانونی بودن تصرف شخص متصرف

دعوای خلع ید زمانی قابل مطرح است که تصرف طرف دعوا به معنای غصب مال و به شکل غیرقانونی انجام شده باشد. اصلی‌ترین شرط برای اثبات غصب مال، عدوانی بودن تصرف است و عدوانی بودن تصرف به معنای تصرف غیرقانونی بر ملک، بدون اجازه مالک است. طبق ماده ۳۱۰ قانون مدنی، اگر شخصی مالی را به عنوان ودیعه، عاریه و… در تصرف داشته باشد؛ اما منکر آن شود، از تاریخی که انکار را شروع کند به عنوان غاصب شناخته می‌شود. چنان چه مالک یک ملک در برابر تصرف غصبی ملک خود سکوت کرده باشد و شکایتی مطرح نکند، این موضوع موجب نمی‌شود که شخص متصرف از اتهام غصب مال مبرا باشد. برای مبرا شدن شخص متصرف از اتهام، لازم است که او رضایت خود را علنی اعلام کند؛ در غیر این صورت، سکوت مالک به معنای رفع اتهام از غاصب نخواهد بود.

 

  1. شخص شاکی مالک رسمی و قانونی ملک باشدملک-قانونی

مطابق با مواد ۴۶، ۴۷ و ۲۲ قانون ثبت مالکیت، صاحب ملک تنها در شرایطی می‌تواند دعاوی خلع ید را در دادگاه مطرح کند که به صورت رسمی و قانونی به عنوان مالک ملک شناخته شود. به این منظور، مالکیت شخص باید به شکل رسمی در دفاتر اسناد رسمی به ثبت رسیده باشد.

هزینه‌های لازم برای رسیدگی به دعوای خلع ید

برای رسیدگی به دعوای خلع ید، همانند سایر اقدامات قانونی، باید هزینه‌هایی را پرداخت کنید. این هزینه‌ها مربوط به موارد مختلفی بوده و در صورتی که درباره هزینه‌های مورد نیاز برای رسیدگی به دعوای خلع ید در مشهد کنجکاو هستید، توصیه می‌کنیم که به ادامه این مقاله توجه داشته باشید. در ادامه ما هزینه‌های مورد نیاز برای انجام این کار را به صورت دسته بندی شده در اختیار شما قرار داده‌ایم.

مشاوره تلفنی و معرفی وکیل متخصص خلع ید در مشهد اینجا کلیک کنید

  • هزینه مورد نیاز برای دادرسی پرونده

طبق قانونی که در سال ۱۳۷۴ مصوب شد و مطابق با بند ج شق ۱۲ ماده ۳ قانون نحوه وصول درامدهای دولت، چنان چه شخصی درباره یک دعوای خلع ید و دعاوی اموال غیر منقول، یک شکایت را به مراجع قانونی ببرد، جهت محاسبه هزینه دادرسی، ابتدا باید قیمت ملک مورد نظر محاسبه شود. برای محاسبه ارزش ملک و درخواست، لازم است که ابتدا ارزش معاملاتی ملک در منطقه بر اساس قانون محاسبه شود و به نسبت ارزش ملک، ارزش هزینه مورد نیاز برای دادرسی تعیین شود.

  • هزینه مورد نیاز برای پرداخت حق وکالت وکیل

چنان چه قرارداد وکالت به صورت خصوصی انجام نشده باشد، حق وکاله وکیل مطابق با تعرفه حق الوکاله وکیل و حق المشاوره که در سال ۱۳۹۸ تصویب شد، محاسبه می‌شود. در غیر این صورت، طرفین می‌توانند به صورت توافقی و با توجه به نوع دعوا و مستندات، مبلغی را به عنوان حق وکالت تعیین کنند.

  • هزینه مورد نیاز برای پرداخت حق الزحمه کارشناس

چنان چه برای رسیدگی به این پرونده، به نظر کارشناسی نیاز باشد، هزینه لازم برای پرداخت حق الزحمه کارشناس را می‌توان مطابق با موضوع دعوا محاسبه و پرداخت کرد.

کدام دادگاه‌ها در مشهد به موضوع دعوای خلع ید رسیدگی می‌کنند؟

قانون ۱۲ آئین دادرسی می‌گوید که برای رسیدگی به شکایت‌هایی که در رابطه با اموال غیر منقول مطرح می‌شوند، افراد می‌توانند شکایت خود را در دادگاهی که در محدوده قرار گیری مال غیر منقول واقع شده است، مطرح کنند. چنان چه امکان طرح شکایت در دادگاه حوزه قرار گیری مال منقول به هر دلیلی وجود نداشته باشد، می‌توان برای طرح شکایت خلع ید در مشهد به شعب دادگاهی حقوقی  واقع در طبقه چهارم مجتمع قضایی امام خمینی در بلوار مدرس مراجعه کنید.

چگونه یک وکیل خلع ید مناسب در مشهد پیدا کنید؟

برای پیدا کردن یک وکیل خلع ید در مشهد، باید نکاتی را مد نظر قرار دهید. یک وکیل مناسب در مشهد باید وکیلی باشد که در رابطه با روند رسیدگی به پرونده و مراحل قانونی آن با موکل خود صادق باشد. یک وکیل خوب باید راه‌های مختلف برای حل مشکل را در اختیار موکل خود قرار دهد و به او اجازه بدهد که از میان این راه‌ها یکی را برای رسیدگی به پرونده دادگاهی خود انتخاب کند. گاه می‌توان مشکلات را بدون مراجعه به مراجع قضایی و صرف هزینه‌های بالا حل کرد. از این رو، یک وکیل خلع ید مناسب، وکیلی است که این راه کارها را با شما مطرح کند و تنها به فکر دریافت حق الزحمه خود نباشد. در پایان، یک وکیل مناسب و واجد شرایط باید امین موکل خود باشد و اطلاعات او را در اختیار سایر افراد قرار ندهد.

برای یافتن یک وکیل خلع ید در مشهد، شما می‌توانید از افرادی که مشکلاتی مشابه با مشکل شما داشته‌اند و خدمات وکالت دریافت کرده‌اند مشاوره بگیرید یا با وکیل‌های مختلفی مشورت کنید. استفاده از وب سایت «راه امید» یک راه حل کوتاه‌تر و ساده‌تر برای یافتن وکیل مناسب در مشهد است. با مراجعه به وب سایت «راه امید» شما می‌توانید لیستی از بهترین وکلای شهر مشهد را که در زمینه‌های مختلف فعالیت می‌کنند به همراه مشخصات آن‌ها مشاهده کنید.

 

 

مشاوره حضوری رایگان و یا مشاوره تلفنی با وکیل متخصص  خلع ید در مشهد

تنها کافیست فرم ذیل را پر کنید ظرف حداکثر نیم ساعت باشما تماس گرفته میشود و نزدیک ترین وکیل به شما معرفی میگردد  .

درخواست وکیل

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما
درخواست مشاوره حقوقی تلفنی

با تکمیل فرم ظرف نیم ساعت با شما تماس گرفته میشود
درخواست مشاوره حقوقی تلفنی

با تکمیل فرم ظرف نیم ساعت با شما تماس گرفته میشود