وکیل نفقه در اردبیل

وکیل نفقه در اردبیل

نفقه به‌ عنوان یکی از مهم‌ترین مسائل مالی زن در نظر گرفته می‌شود. متاسفانه به دلیل عدم آشنایی کامل زنان از حقوق خود،موجب تضییع حقوق زنان می شود. چنانچه سوالی درباره نفقه دارید و یا به دنبال وکیل نفقه در اردبیل هستید، با ما همراه باشید.

موسسه راه امید در خدمت تمامی هم میهنان عزیز است. که همراه با مشاوره حقوقی ،در صورت نیاز به وکیل در همه ی زمینه  ها خدمات ارائه می دهد.

با عرض سلام خدمت همه عزیزان که موسسه راه امید را برای پیشبرد اهداف و دریافت اطلاعات خود انتخاب می کنند. با ما همراه باشد تا درمورد وکیل استرداد جهیزیه در اردبیل و شریط و … صحبت کنیم.

نفقه از جمله مسائل بحث برانگیز در حوزه خانواده است و برای افرادی که به دنبال گرفتن نفقه هستند ممکن است سوالاتی زیادی مطرح گردد که به دنبال یافتن پاسخ آن از وکلای متخصص باشند. ما سعی گردیم مطالب تکمیلی مهم نفقه را توسط وکیل نفقه در اردبیل بیان نماییم.

در صورتی که علاقمند به پروندهای خانواده هستید، اینجا را کلیک کنید. 

چنانچه دنبال وکیل متخصص نفقه در اردبیل هستید  تنها کافیست فرم ذیل را تکمیل کرده تا اطلاعات وکیل نفقه برای شما پیامک شود.

  • لطفا فیلد را به زبان انگلیسی پر کنید،سیستم فارسی تایپ می کند.

 

نفقه چیست؟

نفقه جاریه همان هزینه های متعارف ماهیانه است که زندگی زناشویی جریان دارد و هنوز طلاق واقع نشده است. که شامل تهیه مسکن و اثاث البیت و سایر هزینه های متعارف زندگی از قبیل خوراک و پوشاک و … می باشد. ماده ۱۱۰۷ یکی از کاربردی‌ترین مواد قانون مدنی است. در این ماده به بحث نفقه اشاره‌شده است: «نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قیل: مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه‌های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج، به‌واسطه نقصان یا مرض» باید توجه داشت که طبق ماده ۱۱۰۲ به‌ محض اینکه عقد نکاح به‌صورت صحیح واقع شد، طرفین در مقابل یکدیگر دارای حقوق و تکالیفی می‌گردند. یکی از وظایف زن تمکین و یکی از وظایف مرد، دادن نفقه در قبال تمکین است.

قوانین پرداخت نفقه:

به طور کلی می توان نفقه را به دو بخش نفقه همسر و نفقه اقارب(نزدیکان مثل فرزندان و پدر و مادر و..) تقسیم کرد.

هر یک از دو بخش نفقه، دارای احکام و قوانین خاص خودشان هست.

به مهمترین بخش هر یک اشاراتی می کنیم.

نفقه همسر:

در ازدواج دائم، پرداخت نفقه زن بر شوهر واجب است. حق نفقه در اسلام، نوعی تسهیل برای زنان است و اگر چنین حقی برای آنها قرار داده نمی‏شد به سختی می‏افتادند؛ چون زن در ازدواج دائم، مسئولیتهایی را در طول زندگی مشترک بر عهده دارد که توان جسمی او را می‏طلبد و فرصتی را از او می‏گیرد؛ مسئولیتهایی مانند شوهرداری، خانه‌داری، بارداری، تربیت فرزند؛ از این رو، نفقه، حقی است که اسلام برای زن قرار داده است.

وکیل نفقه در اردبیلشرایط وجوب نفقه:

۱. دائمی بودن همسر

۲-اطاعت از شوهر

۳- عدم ارتداد: اگر زن مرتد شود و از اسلام برگردد، استحقاق نفقه ندارد؛ مگر اینکه در ایام عدّه دوباره به اسلام برگردد که در این صورت استحقاق نفقه نیز برمی‏گردد.

۴-قابلیت کامجویی: شرط دیگر وجوب نفقه آن است که برای زن و شوهر، امکان استمتاع و التذاذ جنسی از یکدیگر وجود داشته باشد؛ ولی اگر زوج و زوجه به حدّی خردسال باشند که این امکان وجود نداشته باشد، ظاهراً نفقه واجب نمی‏شود.

موارد اطاعت زن از شوهرش:

۱. تمکین
۲. برطرف کردن چیزهای تنفرآوری که با استمتاع و التذاذ ضدّیت دارند
۳. خارج نشدن از منزل شوهر، بدون اجازه او
۴. نظافت و آرایش، در صورتی که شوهر بخواهد
۵. مواردی دیگر از این قبیل؛ مانند سکونت در منزل

نکات مهم نفقه:

در اینجا به برخی از نکات مهم نفقه با توجه به تجربه چندساله ای که داریم را خدمت شما عرض می کنیم

۱. اگر مرد، نفقه زن را ندهد، چه توانایی داشته باشد یا نداشته باشد، مدیون زن است و احکام مدیون بر مرد جاری می شود.

۲- اگر زن در مواردی که اطاعت شوهر لازم است، از او اطاعت نکند، گناهکار است و حق غذا، لباس، منزل و همخوابی ندارد، ولی مهر او از بین نمی‏رود.

۳-اگر زن به جهت عذر شرعی یا عقلی مانند حیض، احرام، اعتکاف واجب و بیماری نتواند تمکین کند، یا اگر با اجازه شوهر به سفرِ واجب یا مستحب برود نفقه‏اش از بین نمی‏رود.

۴- اگر زنی که از شوهر اطاعت می‏کند،از او خرجی بخواهد، ولی شوهر به او خرجی ندهد، می‏تواند جهت الزام شوهر بر پرداخت نفقه به دادگاه مراجعه کند.

مطالبه نفقه حال و گذشته:

با توجه به این که نفقه به دو بخش نفقه اقارب و نفقه زوجه تفسیم می شود. هر کدام احکام خاص خود را دارد.

به طور کلی درخواست نفقه از سمت زوجه شامل نفقه گذشته و نفقه حال می شود فلذا زوجه می تواند درخواست نفقه روزهایی که همسرش را هم نداده است از دادگاه مطالبه کند.

ولی برای نفقه اقارب کمی اوضاع فرق دارد،و فقط اقارب(خویشاوندان مثل پدر و مادر واجب نفقه) می توانند، نفقه حال را بگیرند و نفقه گذشته را نمی توان مطالبه کنند.

 

چنانچه دنبال وکیل متخصص نفقه در اردبیل هستید  تنها کافیست فرم ذیل را تکمیل کرده تا اطلاعات وکیل نفقه برای شما پیامک شود.

  • لطفا فیلد را به زبان انگلیسی پر کنید،سیستم فارسی تایپ می کند.

 

 

سوالات متداول

با توجه به مراجعینی که موکلانم داشته اند به برخی از سوالات آنان اشاره می کنیم

سوال: سلام و خسته نباشید. چند ماهی هست همسرم نفقه پرداخت نمی کنه آیا میتونم طلاق بگیرم یا نه؟

براساس بند یک از شرایط ضمن عقد که در سند ازدواج ذکر شده است چنانچه شوهر از پرداخت نفقه به مدت ۶ ماه امتناع ورزد و در هر صورت امکان الزام ایشان به پرداخت نفقه نباشد می توان از دادگاه خانواده تقاضای صدور حکم طلاق نمود.

سوال: آقای وکیل هزینه درخواست وکیل چقدر است؟

ما در موسسه راه امید،بر اساس هزینه مصوب کانون وکلا کار می کنیم.

سوال: چگونه با وکیل نفقه در اردبیل صحبت کنیم؟

سامانه وکیل نوین سامانه آموزش مسایل حقوقی و معرفی وکیل متخصص به هموطنان عزیز در سراسر کشور می باشد. بدین نحوه که متقاضیان ابتدا با تکمیل فرم درخواست وکیل متناسب با موضوع انتخابی، اطلاعات وکیل به محض تکمیل فرم برای ایشان ارسال میگردد. پس از ارسال اطلاعات، وکیل به تلفن همراه شما تماس و ۵ دقیقه مشاوره تلفنی صورت می پذیرد.

امتیاز ما
امتیاز شما
[مجموع: ۱ میانگین امتیازات: ۵]

در خواست مشاوره تلفنی رایگان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما